Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tohle město není pro psy

29. 07. 2015 14:25:15
Mé dojmy z jednání komise životního prostředí Prahy 4 z 28. července. Na programu byla "psí vyhláška" hlavního města Prahy.

Včera jsem navštívil jednání komise životního prostředí Prahy 4. Na programu byla totiž protipsí vyhláška, o které jsem shodou okolností včera psal. Jako obvykle to bylo velmi poučné.

Dozvěděl jsem se, že žiju v nějaké paralelní realitě, ve které mohu bez obav chodit venku, aniž by mé zdraví ohrožoval cizí pes, aniž by můj pes někoho napadal a aniž by se jím někdo cítil být ohrožen na životě. Vedle toho ale očividně existuje ještě nějaká jiná Praha 4, jejímž ulicím vládnou smečky zdivočelých psů napadajících kdekoho, doprovázené agresivními jorkšíry na dlouhém navíjejícím vodítku, kteří bez dozoru plaší v křoví ježky, zakusují se kolemjdoucím do lýtek, nebo alespoň nataženou šňůrou vytvářejí nebezpečnou překážku na cyklostezce. Matky mají strach o své děti a ven raději vycházejí jen v nejnutnějších případech.

Naštěstí ale na radnici sedí uvědomělí muži a ženy, kteří všechny ochrání. Ochrání mě před útočícími psy, všechny děti, které by můj labrador mohl jednou zakousnout, a v neposlední řadě i labradora samotného, protože ve smyslu zákona o týrání zvířat je třeba zamezit tomu, aby ho přepadl cizí pes. Ochrání ho tak, že ho dá povinně na vodítko, a to včetně bezproblémových míst, kde posledních osm let chodil bez problémů volně bez sebemenšího náznaku jakéhokoliv incidentu. Je však třeba myslet na psychiku matky s dítětem, které vodítkování psů konečně zbaví nočních můr.

Protože jsou však titíž muži a ženy zároveň hodní, poskytnou nám adekvátní náhradu. Na neuvěřitelných 0,5% rozlohy Prahy 4 už dnes „psí louky“ existují a s novou vyhláškou se možná dočkáme dramatického rozšíření jejich počtu, takže by pokryly třeba i 1% území. Jak ukázal pan doktor Bendl, studnice pokrokových nápadů ze světa, v takových Helsinkách již „ohrádky“, do kterých se mohou majitelé se svými psy nechat zavírat a tam jim dopřát úžasné desítky metrů čtverečních volného pohybu, dávno fungují. Pouze u nás v zaostalém Česku se jako obvykle projevuje běžný odpor ke všemu novému, který je potřeba otupit propagandou...opravuji, propagací. Důležité na tom všem je, aby architekt navrhl plůtky hezky a vkusně s ohledem na charakter místa, protože pak se majitelé psů nebudou cítit omezeně, ale spíše že jim město něco nabízí a zvýší se tím kvalita života.

Pro pejskaře to sice bude razantní zásah do života, ale všichni si přeci uvědomujeme, že je to potřeba. O něco horší je, že návrh vyhlášky počítá s úplným zákazem vstupu psů na cyklostezky (i na vodítku), přičemž při letmém pohledu na mapu cyklostezek v Praze každému dojde, že na spoustě míst (např. údolí Krč-Braník, Vltavský břeh, apod.) je značená cyklostezka jedinou cestou v dané lokalitě. Mou námitku v tomto smyslu uznala i komise a zavázala se tedy zeptat magistrátu, jak to vlastně myslí.

Pan Hrdinka z ANO krom toho v průběhu debaty navrhoval vpašovat do textu zákaz vstupu psů do všech vodních ploch, na což naštěstí reagoval pan Bendl žoviálním tvrzením, že máchání labradorů v Botiči opravdu nevadí. Tak aspoň, že něco nevadí.

Pan tajemník si zase všiml, že navrhovaným kompletním zákazem vstupu psů do Centrálního parku na Pankráci, se Praha 4 dostane do sporu sama se sebou, protože tam každý rok pořádá s velkou slávou Pesfest. Text nové vyhlášky totiž nepočítá s nějakými výjimkami, prostě se určí plochy a hotovo. Nápady na výjimky, ale přidělaly starosti pánům Hrdinkovi a Bendlovi – aby prý pak nějakou rebelantskou městskou část nenapadlo stanovit si výjimku na celé své území. Považte, že takoví kazisvěti prý jsou! Debatovalo se také, zda by měl mít právo režim určovat skutečný majitel pozemku, nebo by bylo lepší, aby do toho městské části moc nekecali.

Jeden důležitý poznatek jsem si ale z toho všeho odnesl. Pokud městské části nebudou vzorně „spolupracovat“ a nepošlou na magistrát návrhy svých zón pro volný pohyb psů, pak pravděpodobně celá vyhláška v této podobě spadne pod stůl, regulátoři zaskřípou zuby a budou ji muset vymyslet jinak. Třeba tak, jak by přišlo rozumné mně (a jak navrhuje ve svém vzorovém materiálu i Ministerstvo Vnitra) – určit pouze výčet těch prostranství, kde je z nějakého objektivního důvodu žádoucí pohyb psů buďto omezit (hustá zástavba s velkou koncentrací osob, centrum nebo např. u metra) nebo zcela zakázat (speciálně udržované parky, hřiště, kašny). Nejsem fanatik, aby můj pes musel běhat všude. Ale vláčet ho na vodítku v klidné vilové čtvrti, nebo v zeleni, notabene když široko daleko není nikdo v dohledu, jen proto, že měl někdo pocit, že musí druhým vnutit lepší život, to odmítám.

Půjdu hlasitě a cílevědomě proti současné podobě vyhlášky. A věřím, že v rozporu s tvrzením z důvodové zprávy, jak moc různé psí organizace vyhlášku podporují a jak se na ní úplně všichni těší, nebudu sám.

Autor: Alois Sečkár | středa 29.7.2015 14:25 | karma článku: 36.71 | přečteno: 5082x


Další články blogera

Alois Sečkár

Pořádek musí být

Ústavní soud včera rozhodl, že je možné pokutovat majitele auta za přestupek, aniž by se prokázalo, že ho skutečně řídil.

23.5.2018 v 9:32 | Karma článku: 37.06 | Přečteno: 3033 | Diskuse

Alois Sečkár

Budějovická mimo provoz

Uzavírka jižního vestibulu stanice metra Budějovická už od ledna přidělává problémy. Náprava je v nedohlednu.

19.5.2018 v 17:47 | Karma článku: 15.37 | Přečteno: 378 | Diskuse

Alois Sečkár

Celebrity v USA jsou pro další masakry

„Celebrity v USA jsou proti zbraním“ hlásá titulek ve čtvrtečním deníku Metro. Po střelbě na Floridské škole opět sílí hlasy za jejich větší omezení.

22.2.2018 v 12:36 | Karma článku: 29.10 | Přečteno: 1352 | Diskuse

Alois Sečkár

Referendum – dobrý sluha, ale zlý pán

V posledních dnech náš mediální prostor opět rozvířila debata o zavedení obecného referenda. Čtyři strany, které mají dohromady většinu ve Sněmovně, jednají o jeho možné podobě.

10.2.2018 v 16:51 | Karma článku: 13.76 | Přečteno: 368 | Diskuse

Další články z rubriky Praha a střední Čechy

Šárka Rosová Váňová

Jak vyprat potah na paměťovou matraci

Sloužila nám dlouho... jsem sentimentální a taky nemám na vyhazování dalších pěti tisíc. Holka jedna značková, měkoučká, tenká vrchní matrace z paměťové pěny...

18.6.2018 v 22:30 | Karma článku: 18.42 | Přečteno: 555 | Diskuse

Jan Dvořák

ČSSD ještě do vlády ani nevstoupila, a už v prefereních jiné válcuje

Podle důvěryhodného zdroje je téměř jisté, že 2/3 hlasujících sociálních demokratů se vysloví pro vstup do vlády, byť za účasti „vážné překážky“ v jejím čele, a s podporou strany, s níž si spolupráci dávno zakázali.

12.6.2018 v 18:26 | Karma článku: 17.02 | Přečteno: 496 | Diskuse

Michal Tříska

NS Svatojánské proudy

Projděme se spolu, v prvních jarních dnech, po hlubokém skalním údolí, kde se nachází 10 km naučná stezka, která i za deště nadchne snad skoro každého.

12.6.2018 v 18:00 | Karma článku: 18.41 | Přečteno: 409 | Diskuse

Lukáš Zima

Bajkazyl

Včera večer na pražské náplavce roztančila naše funky boky skvělá kapela Top Dream Company. Hráli na lodi kousek od Bajkazylu, který letos z důvodu rekonstrukce náplavky magistrátem neotevře...

6.6.2018 v 15:40 | Karma článku: 7.67 | Přečteno: 253 | Diskuse

Jan Dvořák

Kdo zabrání znásilnění?

Jestliže ani dojemná shoda aktérů chystajících vládu s důvěrou na tom, že by se církve měly znovu ožebračit zdaněním náhrad, nevyburcovala k důrazné protestní akci jinak Slušné lidi z Brna, zbývali už jen Blaničtí rytíři.

6.6.2018 v 8:40 | Karma článku: 14.46 | Přečteno: 441 | Diskuse
Počet článků 91 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1586

Programátor ve firmě Atos, absolvent studia informatiky na VŠE, běžec, zapisovatel softbalu a baseballu, místopředseda Strany svobodných občanů se zájmem o komunální politiku v Praze.

Najdete na iDNES.cz