Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zamyšlení nad Českou televizí

3. 08. 2015 17:44:38
Jak to (ne)funguje v České televizi, a proč si myslím, že by veřejnoprávní média měla být privatizována.

Minulý týden na chvíli rozvířil stojaté letní vody mediálního prostoru nápad generálního ředitele ČT Dvořáka, aby se povinnost platit koncesionářské poplatky za televizi nově rozšířila i na majitele zařízení s připojením na internet.

Pochopitelně se objevila vlna rozhořčené kritiky. Oprávněně. Na druhou stranu, já se na svém notebooku na ten ČT Sport fakt dívám. A naopak nikde není psáno, že se majitel televize dívá na svém přijímači zrovna na kanály České televize. Pouze může. A to je naprosto stejně (ne)spravedlivé, jako kasírovat vlastníka zařízení s připojením na internet, kde signál ČT běží.

Poplatek (lépe by se mělo říkat „daň“) by měli platit buď všichni anebo nikdo. Legislativní vzduchoprázdno, ve kterém se „veřejnoprávní“ služba ČT (a ČRo) vznáší, je vskutku fascinující. Dokonce ještě víc, než jsem si donedávna myslel, než mě s realitou seznámil Petr Žantovský ve své nové knize [1].

S poplatky, na kterých vybere ročně necelých 6 miliard, si ČT hospodaří sama. Krom toho má příjmy z prodeje vysílacích práv, CD a DVD s audiovizuálními pořady a samozřejmě z reklamy, zde v zákonem omezeném množství [2]. Schvalování rozpočtu podléhá sice Radě ČT, kterou volí poslanecká sněmovna [3], jenže do ní se volí jako do senátu – každé dva roky pět členů z patnácti – takže možnost kontroly daňových poplatníků je omezená. Nehledě na to, že se formálně dbá, aby vliv politiků na „nezávislou“ televizi byl co nejmenší.

Podrobný rozpočet, který v roce 2014 operuje s 7,054 miliardami příjmů a stejnou částkou výdajů, je k dispozici na webu [4], ale kdo z nás se v něm vyzná a dovede říct, je-li dobrý nebo špatný? Já si všiml snad jen toho, že náklady na výrobu publicistiky a zpravodajství, které bych osobně považoval za stěžejní, pokud si chceme hrát na objektivní a nezávislou televizi, jsou sotva čtvrtinové v poměru k celkovým nákladům na výrobu pořadů. Je pravdou, že zákon ČT ukládá i tvorbu dalších žánrů včetně „uměleckých, dramatických, sportovních, zábavných a vzdělávacích pořadů a pořadů pro děti a mládež“ [5], ale pořád si myslím, že například suma nákladů na dramatickou tvorbu by nemusela překonávat sumu na zpravodajství a publicistiku...

A to vůbec nemluvím o tom, že dnes tisíce a tisíce lidí dávno nevěří, že by zpravodajství ČT bylo nezávislé a objektivní a raději hledají informace na internetu – přitom často na zcela nedůvěryhodných a bájně lhavých zdrojích. I to je však plod „kvalitní“ práce veřejnoprávní ČT, na kterou ještě většina z nás doplácí.

Podle mě veřejnoprávní médium již v dnešní době potřeba není. Snad měla ta myšlenka opodstatnění těsně po revoluci, kdy nebylo nic a jedna TV Nova ovládaná kdovíkým teoreticky mohla vzít své diváky jako rukojmí nekalých cílů majitelů. Dnes je však nabídka alternativních zdrojů informací a pořadů díky internetu větší, než si kdy kdo uměl představit. A stát neumí zajistit (ani na to nemá legislativní prostředky), aby zrovna zprávy ČT byly ty jediné hodnověrné a objektivní.

Koncesionářské poplatky by se proto měly zrušit a ČT (a ČRo) zprivatizovat. Pokud si chce stát uchovat prostředek, jak nějaké naprosto zásadní informace (přírodní katastrofa, válka) sdělovat hromadně obyvatelům, což je snad jediný rozumný důvod, který si v tuto chvíli dovedu představit, může si přístup do vysílání vyhradit jako podmínku při udělování licence soukromým stanicím. Není třeba udržovat k této občasné potřebě přebujelý aparát televize, která se snaží fungovat jako stanice komerční, akorát že mnohem méně efektivně, protože je nedobrovolně spolufinancovaná lidmi (často nespokojenými s jejími službami).

[1] http://www.mediasres.cz/publikace-medias-res/1944-petr-zantovsky-medialni-manipulace-a-krize-v-ct-v-roce-2000.htm

[2] http://img.ceskatelevize.cz/boss/document/376.pdf

[3] http://www.ceskatelevize.cz/rada-ct/co-je-rada-ct/

[4] http://img.ceskatelevize.cz/boss/image/contents/hospodareni/pdf/rozpocet-ct_2014.pdf

[5] http://www.rozhlas.cz/digital/legislativa/_zprava/uplne-zneni-zakona-o-ceske-televizi-s-novelami-ohledne-digitalizace--158865

Autor: Alois Sečkár | pondělí 3.8.2015 17:44 | karma článku: 30.93 | přečteno: 1159x

Další články blogera

Alois Sečkár

Prezidentské volby: Povolební kocovina

První kolo voleb je za námi. Průzkumy se vcelku potvrdily a v druhém kole se chystá očekávaný souboj dvou jmen.

14.1.2018 v 17:01 | Karma článku: 17.84 | Přečteno: 962 | Diskuse

Alois Sečkár

Prezidentské volby: Jednooký mezi slepými králem

V pátek a v sobotu je tu první kolo prezidentských voleb. Přestože to obvykle přináší víc škody než užitku, rád bych zdůvodnil svou volbu. Nikomu ji nenutím a respektuji všechny odlišné názory.

11.1.2018 v 8:00 | Karma článku: 21.71 | Přečteno: 1354 | Diskuse

Alois Sečkár

Jak (ne)zemřela spravedlnost v ČR

Blíží se páté výročí amnestie Václava Klause a také se blíží prezidentské volby. Nedávno ho nakousli dva kandidáti Michal Horáček a Jiří Drahoš a přiměli mě reagovat.

22.12.2017 v 12:04 | Karma článku: 36.11 | Přečteno: 3871 | Diskuse

Alois Sečkár

Levá ruka neví, co dělá pravá

Dnes si uvedeme na pravou míru jeden rozšířený a častý omyl z kategorie základních politologických definic.

17.12.2017 v 17:00 | Karma článku: 11.55 | Přečteno: 425 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Laďka Sindlerova

Skvělá zpráva!!!!!!!

Neustále se diskutuje o zdravotním stavu stávajícího pana prezidenta, nakonec ho skoro denně vidíme na obrazovce TV a jestli si myslíte, že není ve formě, velmi se pletete.

9.1.2018 v 13:00 | Karma článku: 28.99 | Přečteno: 1734 | Diskuse

Jan Bartoň

Trump není skromný – dokonce ani přehnaně

Kniha Fire and Fury líčí Donalda Trumpa jako duševně vyšinutého člověka, který do Bílého domu vnesl chaos. Pokračuje tak novinářská kampaň, která líčí Trumpa jako člověka, který svůj úřad nezvládá. Nic nového v USA.

8.1.2018 v 13:00 | Karma článku: 25.57 | Přečteno: 477 | Diskuse

Marcela Müllerová

Vašek Peričevič a jeho edukace je už za hranou

Na sociální síti Vašek Peričevič ze spolku Šalamoun založil pod fake profilem Marcela Chotková skupinu s názvem: Petr Kramný pravda a lež či mýtus a skutečnost. Přidána byla i p. Klára Slámová - naše uznávaná advokátka.

5.1.2018 v 16:51 | Karma článku: 23.59 | Přečteno: 811 | Diskuse

Josef Nožička

Největší současný Zemanobijec? Asi jednoznačně pan komentátor Martin Fendrych

Je známou věcí, že současný český prezident Miloš Zeman novináře v lásce moc nemá a oni zrovna tak nemají v lásce jeho...

4.1.2018 v 13:20 | Karma článku: 38.91 | Přečteno: 1947 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Nový web ministerstva zahraničí

Nikoli českého, ale egyptského. Spuštěn byl 2. ledna 2018. Zájemcům o zemi pyramid nabízí řadu užitečných informací – aktuálních, praktických i nadčasových. V arabském a anglickém jazyce.

4.1.2018 v 8:15 | Karma článku: 8.11 | Přečteno: 271 | Diskuse
Počet článků 83 Celková karma 26.20 Průměrná čtenost 1584

Programátor ve firmě Atos, absolvent studia informatiky na VŠE, hráč, rozhodčí a zapisovatel softbalu a baseballu, aktivní člen Strany svobodných občanů se zájmem o komunální politiku v Praze.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.