Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dodržování vyhlášky by situaci zhoršilo

28. 08. 2015 10:19:04
Opět zveřejňuji cizí reakci na psí vyhlášku. Tentokrát je to text připomínky k vyhlášce od pana doktora Šusty uvedený na magistrátním webu. S návrhem řešení sice úplně ztotožněn nejsem, argumenty však stojí za pozornost.

Sdílením textu bych chtěl podpořit tuto připomínku, která potřebuje získat 1000 souhlasných hlasů, aby se stala oficiální. Cituji odsud:

Dobrý den,

jsem profesionálním trenérem zvířat a velká část mojí práce je spojena se psy, kde často v praxi řešíme strach a agresi vůči okolí. Programy prevence napadení psem šíříme také posledních sedm let po školách a školkách na území Prahy.

Jsem však i otcem tří malých dětí vyrůstajících na pražském Jižním městě, kde jejich bezpečnost skutečně ohrožuje cca 5 psů dvou až tří nezodpovědných majitelů. Kvůli těmto pěti psům dvou majitelů jednoznačně chápu potřebu vyhlášky, která by dala právní vynutitelnost větě „Paní, toho psa musíte mít na vodítku.“

Těchto pět psů však představuje cca jedno procento ze všech psů, se kterými se na Jižním městě setkáváme. U zbylých 99% procent psů jsem si jist, že vyhláška ve znění, jak je navržená, povede ke zhoršení stavu a ve výsledku uškodí nejen psům a jejich majitelům, ale sníží i bezpečnost ostatních občanů včetně mých dětí.

Mám k tomu dva důvody:

1) Velká část tzv. reaktivních psů se stává agresivními po upnutí na vodítko, zatímco na volno je zcela klidná. Ve většině případů se jedná o strachovou agresi, kdy si pes preventivním útokem tvoří kolem sebe tzv. bezpečný prostor. Na volno si stejný pes může bezpečnou vzdálenost od neznámého subjektu korigovat tak, že raději ustupuje, než by útočil. Seznamování se s novými podněty včetně dětí z bezpečné vzdálenosti je nutnou součástí socializace a výchovy vyrovnaného psa. Možnost korigovat si sám tuto vzdálenost zajišťuje psovi, že se nedostane do tzv. distresu, tedy fáze, kdy už často neovladatelně a pudově útočí. Z toho plyne, že určitá volnost pohybu v době, kdy se pes seznamuje s okolím a má k němu získat kladný vztah, je nutná. Pokud pes tuto volnost nemá, je tu zvýšená pravděpodobnost, že se naučí na neznámé podněty včetně dětí útočit. A přiznejme si, že na úzkém chodníku, zvláště jedná-li se o velkého psa a slabého psovoda, vodítko často nemůže chodce (nebo jiného psa) v protisměru ochránit. Ze stejného důvodu považuji za nešťastné i myšlenky, že by do zřízených „psích zón“ měly omezený vstup děti. Pokud se psi budou s dětmi setkávat pouze na vodítku, budou mít zhoršené podmínky pro socializaci a ve výsledku nebudou na děti přivyklí a budou jim potenciální hrozbou. Navrhuji proto kromě navrhovaných „výsostných psích zón“ vybrat i tzv. zóny přechodné, kde je volný pohyb psů možný s určitým omezením a kde nepřekáží provozu. Takových zón musí být relativně hodně, více než oněch vyhrazených psích prostorů. Tyto přechodné zóny považuji za nutnost, pokud si nemáme vychovat generaci nesocializovaných a nebezpečných psů.

2) Vyhláška nijak nemotivuje majitele psů k jejich výchově, protože ve svém znění nedělá rozdíl mezi prokazatelně ovladatelnými psy s řadou složených zkoušek a zanedbanými psi bez jediného naučeného povelu. Přitom zvláště u velkých plemen je základní výcvik a socializace důležitější zárukou bezpečí pro okolí, než upoutání na vodítko (hledisko fyzické síly, malý prostor...viz výše). Vyhláška v podstatě pohlíží na každého psa jako na potenciálně nebezpečného tvora a nedává jeho majiteli šanci dokázat okolí, že tomu tak není...V důsledku tedy v podstatě odrazuje majitele investovat čas, finance a úsilí do toho, aby svému psu poskytli jakoukoliv výchovu a výsledkem opět může být zvýšená nebezpečnost takových zvířat pro okolí.

Navrhuji proto, aby magistrát určil zkoušky, jejichž složením si pes získá viditelné označení na obojku jako ovladatelný a je mu umožněno pohybovat se na volno a mimo vyhrazené psí zóny. Podobný systém využívají, pokud je mi známo, i některá jiná velká města ve světě. V případě jakýchkoliv dotazů budu s magistrátem velice rád a samozřejmě zdarma spolupracovat a konzultovat.

Dopracování současného znění vyhlášky tak, aby myslela na výše uvedené argumenty, považuji osobně za velmi důležité pro bezpečné soužití psů a lidí.

Zdraví RNDr. František Šusta, PhD.

Pokud s prezentovaným textem souhlasíte, prosím, věnujte pár okamžiků jeho podpoře na webu magistrátu. Je třeba ještě asi 250 "podpisů" do tisícovky, aby se jím magistrát při dalším jednání o vyhlášce musel alespoň zabývat.

Autor: Alois Sečkár | pátek 28.8.2015 10:19 | karma článku: 14.43 | přečteno: 631x

Další články blogera

Alois Sečkár

Prezidentské volby: Povolební kocovina

První kolo voleb je za námi. Průzkumy se vcelku potvrdily a v druhém kole se chystá očekávaný souboj dvou jmen.

14.1.2018 v 17:01 | Karma článku: 17.84 | Přečteno: 962 | Diskuse

Alois Sečkár

Prezidentské volby: Jednooký mezi slepými králem

V pátek a v sobotu je tu první kolo prezidentských voleb. Přestože to obvykle přináší víc škody než užitku, rád bych zdůvodnil svou volbu. Nikomu ji nenutím a respektuji všechny odlišné názory.

11.1.2018 v 8:00 | Karma článku: 21.71 | Přečteno: 1354 | Diskuse

Alois Sečkár

Jak (ne)zemřela spravedlnost v ČR

Blíží se páté výročí amnestie Václava Klause a také se blíží prezidentské volby. Nedávno ho nakousli dva kandidáti Michal Horáček a Jiří Drahoš a přiměli mě reagovat.

22.12.2017 v 12:04 | Karma článku: 36.11 | Přečteno: 3871 | Diskuse

Alois Sečkár

Levá ruka neví, co dělá pravá

Dnes si uvedeme na pravou míru jeden rozšířený a častý omyl z kategorie základních politologických definic.

17.12.2017 v 17:00 | Karma článku: 11.55 | Přečteno: 425 | Diskuse

Další články z rubriky Praha a střední Čechy

Přemysl Čech

Pražský Magistrát a chybně zaslané poukázky - ať už konečně padají hlavy!

Tak Magistrát hl, města Prahy má zase máslo na hlavě! Tentokrát vinu svalil na technickou chybu obálkovací linky, jak tvrdí sám tiskový mluvčí tohoto úřadu pan Vít Hofman. Chudák stroj, nemůže se bránit.

19.1.2018 v 14:17 | Karma článku: 17.93 | Přečteno: 513 | Diskuse

Aleš Presler

To tady ještě nebylo: Radnice Prahy 7 hledá zaměstnance, který je svéprávný!

Možná jde o kouzlo nechtěného, možná o nutnou potřebu vyplývající ze zkušeností s úředníky. Poprvé jsem se však setkal s tím, že v inzerátu na pracovní místo je podmínkou svéprávnost.

19.1.2018 v 8:54 | Karma článku: 24.08 | Přečteno: 682 | Diskuse

Jan Králík

Obecné ohrožení: Libeňský most stupeň č. 7 a tramvaje jezdí dál!

Dnes Libeňský most dostal známku č. 7, jak zaznělo na tiskové konferenci Magistrátu hl. m. Prahy, a tramvaje stále jezdí.

18.1.2018 v 19:21 | Karma článku: 17.65 | Přečteno: 655 | Diskuse

Pavel Vávra

Proč nepodporuji metropolitní plán

Do Prahy se má vejít celé Brno. Ve skutečnosti tam ale nebude možné postavit ani "Liberec", nebo možná ani "Kolín". Vznikne kartel developerských špiček a hlavně odumře prstenec okrajových částí Prahy

18.1.2018 v 16:34 | Karma článku: 9.16 | Přečteno: 267 | Diskuse

Vladimír Havránek

Kujme pikle, aneb trefná narážka pana profesora Drahoše.

Pan profesor Drahoš přednesl před pár okamžiky krátký projev. V něm zmínil, že neví, zda bude soupeřit s Milošem Zemanem či s jeho povedenými rádci.Jistě to bude jako při minulé volbě a z Hradu budou létat otrávené šípy.

13.1.2018 v 16:22 | Karma článku: 31.55 | Přečteno: 2974 | Diskuse
Počet článků 83 Celková karma 26.20 Průměrná čtenost 1584

Programátor ve firmě Atos, absolvent studia informatiky na VŠE, hráč, rozhodčí a zapisovatel softbalu a baseballu, aktivní člen Strany svobodných občanů se zájmem o komunální politiku v Praze.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.