Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pošetilost mocných

13. 12. 2016 8:00:00
Až dosud jsem se domníval, že na veřejná setkání radnice s občany si nechodíte trpně vyslechnout, jak jste hloupí. Mýlil jsem se.

Radnice MČ Praha 4 uspořádala v pondělí 12. prosince veřejné setkání developera s místními občany nad otázkou plánované výstavby v Hodkovičkách.

Byl jsem se na akci, která se konala v jídelně ZŠ Jitřní, pochopitelně podívat. Zájem lidí z Hodkoviček o výstavbu je vskutku velký, opět zde bylo plno, určitě hodně přes sto lidí. Za radnici vystoupili v čele pan starosta Štepánek a paní radní pro územní rozvoj Rejchrtová. Za developera mluvili architekt projektu a zástupce společnosti Finep.

Kdybych takové veřejné setkání dobrovolně organizoval já, udělal bych všechno proto, abych účastníky přesvědčil, že jsem na jejich straně, stoicky snášel kritiku a vyšel jim všemožně vstříc, aby domů odcházeli s dobrým pocitem. I kdybych měl třebas v plánu zachovat se jako „správný“ politik, sliby později zahrát do autu a vůbec nic nesplnit.

Ne tak mluvčí tohoto večera. Od počátku se od řečníků před plénem linulo mezi řádky vkládané poselství, že občané jsou hloupí, že si nestěžovali včas, že nemají pravdu a že mají smůlu. Obzvlášť mluvčí Finepu v disciplíně „trumfy jsou na mé straně a vy jste nuly“ docela vynikal. Vnímal jsem to velmi silně, ačkoliv sám bydlím Krči a co bude v Hodkovičkách, se mě zase tak bezprostředně nedotýká. Moderátorka si nezjistila, kdo jsou klíčové postavy místních spolků v čele opozice proti radnici, a když vystupovali v diskusi, snažila se je přerušovat a odebírat jim slovo, jako by šlo o zmatené občany, které je třeba usměrnit.

Pochopitelně zhoustla atmosféra, ovšem řečníci stále neohroženě ostřelovali čím dál naštvanější hosty v sále. Opravdu nerozumím tomu, jaký mělo smysl takovou akci pořádat a utvrdit občany v tom, že radnice na jejich straně opravdu nestojí. Jediné, co lze ocenit, je odvaha (nebo je to pravé slovo drzost?) před své voliče alespoň tváří v tvář předstoupit. Pána sedícího vedle mě sice prý prezentace přesvědčila, ale takoví byli pouze dva. Já odcházel překvapen, většina místních nejspíš rozzlobena.

Věcně vzato mi představený projekt nepřijde až tak hrozný. Došlo k redukci původních plánů, slušně velká plocha má zůstat zelená, bude školka, budou nějaké obchody a oproti současné pustině bude skoro cokoliv zlepšení. Na druhou stranu zůstává řada sporů, zejména co se týká skutečné výšky nad současným terénem, nárůstu dopravy v kombinaci s dalšími velkými developerskými projekty v oblasti, počtu parkovacích míst (300 bytů je +/- 500 aut) a občanskou vybaveností pro cca tisícovku nových obyvatel.

Argumenty Finepu, že jsou na lidi vlastně hodní, protože by mohli postavit 20 pater nebo obchodní centrum (koeficient byl dramaticky změněn krátce před koncem Bémova zastupitelstva) a oni se místo toho raději chtějí dohodnout, působí nepřesvědčivě, zvlášť když je mluvčí korunuje sice fakticky přesným, ale kontextem vrcholně arogantním sdělením, že oni opravdu ctí požadavky a proto opravdu nepožádají o tu změnu územního plánu, kterou chtěli dát lidem více zeleně. Druhý pan architekt o svém projektu hovořil velmi fundovaně z urbanistického hlediska, ale když ho jeho někdejší kolega konfrontoval se skutečností, že spolu s velkým zápalem v roce 2011 bojovali proti obdobné výstavbě v Braníku, přestalo to jaksi působit důvěryhodně. A když na otázku, v jaké výšce budou střechy od úrovně ulice Modřanská, odpovídáte, že jim to zjistíte od Jaderského moře, tak můžete podle mého hovořit o štěstí, že jsou obyvatelé Hodkoviček natolik bohorovní, že vás obratem neprohodili oknem.

Tolik mé dojmy z dnešního setkání. Developer a radnice by mě rozhodně nepřesvědčili – ani ne tak co se týká jejich odborné přípravy a prezentovaného záměru, ale arogancí a pohrdáním, které dávali celou dobu najevo, přestože to mělo být z jejich strany nabídnutá ruka občanům. Měli šanci zpochybnit aktivity spolků Bydlení v Hodkovičkách a Přátelské Lysiny a získat si místní zpět na svou stranu. Naprosto v tom selhali a co je nejzajímavější – ani se o to moc nesnažili. Nebo jsou už natolik odtržení od běžných lidí, že jim to nedochází.

Já ctím právo majitele zhodnocovat svůj majetek, ale pokud je zároveň dotčen majetek a kvalita života okolních sousedů, musí cestou k tomu zhodnocení dojít k vzájemně akceptovatelné dohodě. A na dohodu jsou potřeba dva. Pro developery kromě toho existuje ještě cesta síly, kdy svoje zájmy protlačí časem silou přes koupené nebo zastrašené politiky a úřady, ale ta se bude postupně zavírat, protože lidé si to nenechají líbit věčně a jednou se zorganizují takovým způsobem, že eldorádo vyvolených skončí.

Autor: Alois Sečkár | úterý 13.12.2016 8:00 | karma článku: 18.73 | přečteno: 485x


Další články blogera

Alois Sečkár

Líp už bylo

Před časem jsem slyšel teorii, že každá další sněmovna a z ní vzešlá vláda je ještě horší, než byla ta předchozí, které spousta z nás měla na konci mandátu plné zuby a doufala, že po volbách se to konečně trochu zlepší.

1.8.2018 v 17:41 | Karma článku: 20.72 | Přečteno: 524 | Diskuse

Alois Sečkár

Hledá se vláda. Zn.: Rychle!

Nová vláda vzniká pomalu a nadělá se kolem toho spousta humbuku. Není tedy divu, že se objevují návrhy, jak proces vylepšit a urychlit. Mohou však nadělat víc škody než užitku.

5.7.2018 v 18:17 | Karma článku: 9.53 | Přečteno: 198 | Diskuse

Alois Sečkár

Pořádek musí být

Ústavní soud včera rozhodl, že je možné pokutovat majitele auta za přestupek, aniž by se prokázalo, že ho skutečně řídil.

23.5.2018 v 9:32 | Karma článku: 37.13 | Přečteno: 3051 | Diskuse

Alois Sečkár

Budějovická mimo provoz

Uzavírka jižního vestibulu stanice metra Budějovická už od ledna přidělává problémy. Náprava je v nedohlednu.

19.5.2018 v 17:47 | Karma článku: 15.38 | Přečteno: 385 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Beránek

Netuším, proč k výročí 21. srpna 1968 hlava státu mlčí

ale mou generaci sovětská okupace v letech 1968 až 1991 ovlivnila zásadním způsobem. Záleželo ovšem na tom, jak se k tomu kdo postavil. Ti, kdo okupaci odsoudili, měli zaděláno na velký problém.

18.8.2018 v 10:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 8 | Diskuse

Libor Čermák

Politická korektnost by vůbec do demokracie patřit neměla

Co je to politická korektnost? Prý je to jakási politická správnost nebo nezávadnost. A tak si myslím, že pro něco takového by v demokracii nemělo být místo. Něco takového podle mne patří pouze do diktatury.

17.8.2018 v 16:42 | Karma článku: 32.26 | Přečteno: 564 |

Ivan Rychtr

Švédsko – je to žába, která se už pomalu začíná vařit?

Je vývoj ve Švédsku důkazem, kam vede bezbřehý humanismus, korektnost a NoHate přístup? Nebo jsou to vše jen fake news?

17.8.2018 v 16:27 | Karma článku: 36.66 | Přečteno: 1608 |

Vít Šlechta

Nejkrásnější české jméno

Neznám krásnějších českých příjmení, než jakými jsou Kubišová – Kubiš.Tato mě provázejí od dětství, s nimi mám spojeny city upřímného vlastenectví a skromné, neokázalé pravdivosti.

17.8.2018 v 11:11 | Karma článku: 15.94 | Přečteno: 590 | Diskuse

Jan Dvořák

Zemanův bobřík

Jestliže už šestileté děti bravurně ovládají počítač, tak proč by i takový bobr, dokonce ještě bobřík, zůstal pozadu a nepodělil se na síti o názor na svého chovatele?

17.8.2018 v 9:42 | Karma článku: 18.98 | Přečteno: 513 | Diskuse
Počet článků 93 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1563

Programátor ve firmě Atos, absolvent studia informatiky na VŠE, běžec, zapisovatel softbalu a baseballu, místopředseda Strany svobodných občanů se zájmem o komunální politiku v Praze.

Najdete na iDNES.cz