Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pošetilost mocných

13. 12. 2016 8:00:00
Až dosud jsem se domníval, že na veřejná setkání radnice s občany si nechodíte trpně vyslechnout, jak jste hloupí. Mýlil jsem se.

Radnice MČ Praha 4 uspořádala v pondělí 12. prosince veřejné setkání developera s místními občany nad otázkou plánované výstavby v Hodkovičkách.

Byl jsem se na akci, která se konala v jídelně ZŠ Jitřní, pochopitelně podívat. Zájem lidí z Hodkoviček o výstavbu je vskutku velký, opět zde bylo plno, určitě hodně přes sto lidí. Za radnici vystoupili v čele pan starosta Štepánek a paní radní pro územní rozvoj Rejchrtová. Za developera mluvili architekt projektu a zástupce společnosti Finep.

Kdybych takové veřejné setkání dobrovolně organizoval já, udělal bych všechno proto, abych účastníky přesvědčil, že jsem na jejich straně, stoicky snášel kritiku a vyšel jim všemožně vstříc, aby domů odcházeli s dobrým pocitem. I kdybych měl třebas v plánu zachovat se jako „správný“ politik, sliby později zahrát do autu a vůbec nic nesplnit.

Ne tak mluvčí tohoto večera. Od počátku se od řečníků před plénem linulo mezi řádky vkládané poselství, že občané jsou hloupí, že si nestěžovali včas, že nemají pravdu a že mají smůlu. Obzvlášť mluvčí Finepu v disciplíně „trumfy jsou na mé straně a vy jste nuly“ docela vynikal. Vnímal jsem to velmi silně, ačkoliv sám bydlím Krči a co bude v Hodkovičkách, se mě zase tak bezprostředně nedotýká. Moderátorka si nezjistila, kdo jsou klíčové postavy místních spolků v čele opozice proti radnici, a když vystupovali v diskusi, snažila se je přerušovat a odebírat jim slovo, jako by šlo o zmatené občany, které je třeba usměrnit.

Pochopitelně zhoustla atmosféra, ovšem řečníci stále neohroženě ostřelovali čím dál naštvanější hosty v sále. Opravdu nerozumím tomu, jaký mělo smysl takovou akci pořádat a utvrdit občany v tom, že radnice na jejich straně opravdu nestojí. Jediné, co lze ocenit, je odvaha (nebo je to pravé slovo drzost?) před své voliče alespoň tváří v tvář předstoupit. Pána sedícího vedle mě sice prý prezentace přesvědčila, ale takoví byli pouze dva. Já odcházel překvapen, většina místních nejspíš rozzlobena.

Věcně vzato mi představený projekt nepřijde až tak hrozný. Došlo k redukci původních plánů, slušně velká plocha má zůstat zelená, bude školka, budou nějaké obchody a oproti současné pustině bude skoro cokoliv zlepšení. Na druhou stranu zůstává řada sporů, zejména co se týká skutečné výšky nad současným terénem, nárůstu dopravy v kombinaci s dalšími velkými developerskými projekty v oblasti, počtu parkovacích míst (300 bytů je +/- 500 aut) a občanskou vybaveností pro cca tisícovku nových obyvatel.

Argumenty Finepu, že jsou na lidi vlastně hodní, protože by mohli postavit 20 pater nebo obchodní centrum (koeficient byl dramaticky změněn krátce před koncem Bémova zastupitelstva) a oni se místo toho raději chtějí dohodnout, působí nepřesvědčivě, zvlášť když je mluvčí korunuje sice fakticky přesným, ale kontextem vrcholně arogantním sdělením, že oni opravdu ctí požadavky a proto opravdu nepožádají o tu změnu územního plánu, kterou chtěli dát lidem více zeleně. Druhý pan architekt o svém projektu hovořil velmi fundovaně z urbanistického hlediska, ale když ho jeho někdejší kolega konfrontoval se skutečností, že spolu s velkým zápalem v roce 2011 bojovali proti obdobné výstavbě v Braníku, přestalo to jaksi působit důvěryhodně. A když na otázku, v jaké výšce budou střechy od úrovně ulice Modřanská, odpovídáte, že jim to zjistíte od Jaderského moře, tak můžete podle mého hovořit o štěstí, že jsou obyvatelé Hodkoviček natolik bohorovní, že vás obratem neprohodili oknem.

Tolik mé dojmy z dnešního setkání. Developer a radnice by mě rozhodně nepřesvědčili – ani ne tak co se týká jejich odborné přípravy a prezentovaného záměru, ale arogancí a pohrdáním, které dávali celou dobu najevo, přestože to mělo být z jejich strany nabídnutá ruka občanům. Měli šanci zpochybnit aktivity spolků Bydlení v Hodkovičkách a Přátelské Lysiny a získat si místní zpět na svou stranu. Naprosto v tom selhali a co je nejzajímavější – ani se o to moc nesnažili. Nebo jsou už natolik odtržení od běžných lidí, že jim to nedochází.

Já ctím právo majitele zhodnocovat svůj majetek, ale pokud je zároveň dotčen majetek a kvalita života okolních sousedů, musí cestou k tomu zhodnocení dojít k vzájemně akceptovatelné dohodě. A na dohodu jsou potřeba dva. Pro developery kromě toho existuje ještě cesta síly, kdy svoje zájmy protlačí časem silou přes koupené nebo zastrašené politiky a úřady, ale ta se bude postupně zavírat, protože lidé si to nenechají líbit věčně a jednou se zorganizují takovým způsobem, že eldorádo vyvolených skončí.

Autor: Alois Sečkár | úterý 13.12.2016 8:00 | karma článku: 14.78 | přečteno: 480x

Další články blogera

Alois Sečkár

Bezprávní stát

Několik firem bylo sice neprávem zničeno, ale je to v pořádku, protože zabavené peníze posloužily ve státním rozpočtu všem lidem. Realita České republiky v roce 2017?

3.10.2017 v 12:32 | Karma článku: 29.91 | Přečteno: 718 | Diskuse

Alois Sečkár

Uber pod palbou

Další konflikt mezi taxikáři a Uberem. Moderní služba, po které je poptávka, je zavedeným strukturám trnem v oku.

16.9.2017 v 12:43 | Karma článku: 23.68 | Přečteno: 720 | Diskuse

Alois Sečkár

Lhostejnost

Kauza paní Michalákové má smutné pokračování. Ti, co mohli něco změnit, neudělali vůbec nic. Osud jedné rodiny je jim totiž lhostejný.

10.9.2017 v 12:24 | Karma článku: 14.59 | Přečteno: 278 | Diskuse

Alois Sečkár

Jaký politik, takový zákon

Darovací smlouva na každý vylepený plakát na vesnické nástěnce? Nový úřad úřaduje, politici se diví, občané si klepou na čelo a karavana jede dál.

4.9.2017 v 13:06 | Karma článku: 27.41 | Přečteno: 681 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Marie Jandová

„Přežili jsme komunisty jednou, přežijeme je i podruhé“,

řekl mi nedávno můj osmaosmdesátiletý otec, když jsme probírali výsledky předvolebních průzkumů, ze kterých se rýsovala i ta možnost, že by se komunisté takřka třicet let po listopadu vrátili k účasti na moci, byť třeba nepřímo.

17.10.2017 v 9:07 | Karma článku: 8.74 | Přečteno: 103 | Diskuse

Jaroslav Míth

Práskač premiérem a blázen prezidentem? To opravdu chceme?

Vůbec už tentokrát nepůjde o volbu mezi levicí a pravicí. Rozhodneme, jestli chceme mít premiérem udavače a prezidentem blázna. O to tu nyní běží.

17.10.2017 v 9:00 | Karma článku: 13.06 | Přečteno: 181 | Diskuse

Martin Braun

Odbojová skupina bratří Mašínů - epilog

Že zařazení rodiny Mašínovy do pořadu GEN vzbudí ostré reakce se dalo čekat, i když zdá se, že nejsou tak ostré. Možná jsou na vině volby a fakt, že lidé jsou už historii unavení.

17.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 14.75 | Přečteno: 330 | Diskuse

Vladimír Zeman

S pravdou se šetří, možná proto aby zbyla.

Letošní volební superrok přináší dobré hlášky velkých evropských lídrů. Hezký je ten Angely Merkelové v reakci na právě proběhlé volby v Rakousku. Je to prý velká výzva pro Rakousko. Co tím ta dáma myslela?

17.10.2017 v 7:48 | Karma článku: 9.80 | Přečteno: 147 | Diskuse

Miroslav Václavek

Jan Žižka z Tokia – aneb jak popelář Tomio v Čechách ke štěstí přišel

„Lidská inteligence se výrazně liší, a to jak mezi rasami, tak i mezi muži a ženami. Ženy mají ve většině průměrné IQ - je mezi nimi méně geniálních či naopak totálně hloupých než mezi muži.

17.10.2017 v 6:15 | Karma článku: 16.87 | Přečteno: 876 | Diskuse
Počet článků 78 Celková karma 30.41 Průměrná čtenost 1543

Programátor ve firmě Atos, absolvent studia informatiky na VŠE, hráč, rozhodčí a zapisovatel softbalu a baseballu, aktivní člen Strany svobodných občanů se zájmem o komunální politiku v Praze.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.